Obec Lužnice a okolí

Třeboňsko je

Krčínův a Rožmberkův kraj s bohatou historií, plný krásné fauny i flóry a především nikde nekončících nádherných rybníků…..

Lužnice je

malebná víska ležící na Třeboňsku uprostřed těch nejhezčích jihočeských rybníků a pod hrází toho největšího z nich – Rožmberka. V současné době má obec 440 obyvatel. V místě naleznete základní i mateřskou školu, obchody, mnoho ubytovacích zařízení, pro strávení v pohodové dovolené na jihu Čech. V obci působí i několik srdužení jako je myslivecké sdružení, SDH Lužnice nebo např. Osvětová beseda, která se zabývá především pořádáním kulturních akcí nebo pořádáním akcí pro místní děti.

V Lužnici i v jejím okolí naleznete mnohá využití volného času a to nejen během dovolené. Obcí protéká stejnojmená řeka, na níž potkáte mnoho vodáků, kteří rádi tráví čas i v místním tábořišti. Lužnice i její okolí je díky své poloze vhodná pro pěší turisty i cyklisty, turistické i cyklistické trasy vedou nejen obcí, ale i kolem již zmíněných rybníků. Opomenout nesmíme ani písečný přesyp s názvem Slepičí vršek se specifickou faunou i flórou a ke které vás zavede krátká procházka.

Na jednom z okrajů obce naleznete i malý rybník se zvláštním jménem – Namšál (nebo také Rybníček), který dal jméno našemu občanskému sdružení. Je to místo se zvláštně kouzelnou atmosférou, které si oblíbil nejeden lužnický rodák či návštěvník Lužnice v čele již na těchto stránkách zmiňovaným Janem Nouzou.

Kam v okolí?

Nejbližším městem u Lužnice je beze sporu Třeboň, kde je k vidění renesanční zámek, novogotická Schwarzenberská hrobka, rybník Svět či pivovar Regent a mnoho dalšího. I z Lužnice snadno navštívíte spoustu zajímavých jihočeských míst jako jsou České Budějovice, Jindřichův Hradec, Český Krumlov, Tábor aj. Z nedalekých zámků a hradů stojí za to vidět Červenou Lhotu, Hlubokou, zříceninu známé tvrze Kozí Hrádek nebo město Trocnov s pomníkem Jana Žižky i další zajímavá místa…